Psychoterapie a poradenství pro dospívající a dospělé
Co nabízím

Dospívající

 

Individuální psychoterapie pro dospívající

S dospívajícími klienty, kteří přicházejí poprvé do terapie a nevědí, co je čeká, řešíme tři velmi důležitá témata – motivaci, důvěru a stigmatizaci.

Ve své praxi pracuji s klienty přibližně od 15 let věku. Dospívajícího klienta velmi často přivádí do terapie rodiče, kteří tuší, že není něco v pořádku a ve snaze dítěti pomoci, vyhledají odborníka.

V tomto věku se do terapie zpravidla nikomu nechce a nechce se ani o svém trápení bavit s někým cizím, ke komu nemá důvěru, nezná ho. Určitou roli hraje v tomto věku také odpor k dospělým autoritám… – „proč chodit ke cvokaři, ke kterému mě dovedli rodiče“?

A v neposlední řadě mohou vnímat návštěvu psychologa nebo psychoterapeuta jako určité stigma – „jsem nemocný“,“ jsem blázen“?

Takže, milí dospívající, jsem tu pro Vás a ráda Vás budu jen poslouchat, když to budete potřebovat, pomůžu Vám projít složitým obdobím, podpořím Vás ve změnách, které byste chtěli udělat nebo Vám pomůžu se na Vaše těžkosti podívat jiným pohledem.

Co byste měli vědět, než ke mně půjdete:

Protože Vás nejspíš na první sezení přivedou rodiče, kteří o Vás mají starost, v jeho úvodní části se společně domluvíme na tom, jak budeme s rodiči komunikovat. Tak, jak to v mé praxi běžně funguje je, že většinu času komunikujeme my dva spolu a pokud je potřeba domluvit něco s rodiči nebo rodiče chtějí něco důležitého říct mě, je důležité, abyste o tom věděli, že jsme spolu mluvili a o čem. Nikdy se tedy nedomlouváme za Vašimi zády. V ideálním případě spolu mluvíme společně – vy, já a rodiče.

V mé praxi to probíhá tak, že na první setkání, které je delší než obvykle (80 min) přichází rodič a dospívající, první část setkání (30 min) probereme všichni společně důvod, proč do terapie přicházíte, domluvíme obecné podmínky a pravidla naší spolupráce.

Chodit na terapii neznamená vaši slabost nebo neschopnost zvládat problémy. Když nás například bolí v krku nebo máme zažívací potíže, dojdeme si také k lékaři. Stejně tak by mělo být samozřejmostí, že když mě něco trápí, bolí mě duše nebo mám problém, jehož zvládnutí je nad moje síly, vyhledám odbornou pomoc.

S čím za mnou dospívající klienti nejčastěji chodí:

Problémy dospívajících se mohou projevovat například změnami nálad, problémy s jídlem, spánkem, chováním, selháváním ve vztazích nebo ve škole.

Co je důležité vědět:

Pracuji pod pravidelnou supervizí MUDr. Marie Kopřivové.

Jsem kandidátním členem České asociace pro psychoterapii. Řídím se kodexem Evropské asociace pro psychoterapii.